ویدا یاقوتی

ویدا یاقوتی

ویدا یاقوتی دانش آموخته مقطع دکتری در رشته علوم سیاسی،گرایش مسائل ایران دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. هم اکنون عضو گروه اقتصاد سیاسی تحریم پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. حوزه مطالعاتی خانم یاقوتی مسایل افغانستان، پاکستان و اقتصاد سیاسی تحریم است.

نامبرده مقالاتی را در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از:

کتاب «نقد نظریات توسعه»، (انتشارات اندیشکده سیاست،1399)؛ «تأثیر تحریم­های اقتصادی بر فرایند دموکراسی­ سازی در جمهوری اسلامی ایران»، (انتشارات نشاط ،1395) ؛ مقاله «بحران افغانستان-سیاستگذاری ایران(چالش­ها و فرصت­های ژئوپلیتیکی)»، (فصلنامه علمی-تخصصی سیاستگذاری عمومی،1396).

v.yaghooti@yahoo.com


تعداد 9

اقدامات روسیه در افغانستان وکاهش نفوذ ایالات متحده آمریکا

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۸ آبان ۱۴۰۰

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از افغانستان، روسیه برای پر کردن این خلاء به عنوان محرک اصلی در افغانستان زمان را از دست نداده است. اگرچه مسکو بنابر اصول سیاست خارجی خود علاقه چندانی به دخالت مستقیم در امور کشورها ندارد، اما آشکارا رهبری و سازماندهی بازیگران منطقه ای را به منظور هماهنگی سیاست ها در قبال حکومت جدید افغانستان به عهده گرفته است.

رقابت چین و آمریکا در افغانستان

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

پس از ۲۰ سال مداخله گسترده ایالات متحده و دیگر متحدان ناتو در افغانستان که تبعات آن شامل ده ها هزار کشته، میلیاردها دلار هزینه شده و در پایان خروج بسیار دشوار بود، اکنون زمان آن است که بپرسیم آیا شاهد نقش آفرینی چین به عنوان ابرقدرتی نوظهور در صحنه سیاسی افغانستان هستیم؟

طالبان و دشواری های تشکیل امارت اسلامی افغانستان: منازعه بر سر قدرت و آغاز دوران ترور و وحشت

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۶ شهریور ۱۴۰۰

قبل از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، شاهد دو سال تلاش ناموفق برای به ثمر نشستن مذاکرات دیپلماتیک با طالبان برای دستیابی به توافقی بر سر نحوة تقسیم قدرت در کابل بودیم.

ژئوپلیتیک رقابت: آینده همکاری آمریکا و پاکستان

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

روابط ایالات متحده و پاکستان از سال ۱۹۴۷ میلادی دستخوش تحولات و دگرگونی های بسیاری بوده است، و همواره پیچیدگی های بسیاری را در روابط این دو کشور شاهد بوده ایم. روابطی که دهه ها بر مدار (دوستی و دشمنی) تعریف شده و در طول مدت حضور ایالات متحده در افغانستان از سوی طرفین بارها مورد آزمون قرار گرفته است.

تحولات سیاسی در افغانستان: نقش آفرینی کنشگران منطقه ای و چشم اندازهای آینده

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۲۸ تیر ۱۴۰۰

با خروج نیروهای آمریكا و ناتو و دستیابی سریع طالبان به شهرستانهای افغانستان، دولتهای روسیه، چین و دولتهای آسیای میانه بیش از هر چیز نگران هستند كه بی ثباتی افغانستان به منافع آنها در منطقه آسیب وارد کند. درست است که تلاشها و امیدها برای صلح به طور کامل از بین نمی رود، اما روز به روز چشم انداز صلح و مذاکرات تیره تر خواهد شد

پیامدهای معامله ایالات متحده آمریکا با طالبان: نقش روسیه، پاکستان و هند در روند صلح

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۵ تیر ۱۴۰۰

در حال حاضر با وجود آن­که نیروهای نظامی آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج نشده­اند، ترورها و بمب­ گذاری­های هدفمند همچنان در حال افزایش است و نیروهای طالبان در حال تجدید قوا و بازیابی توان نظامی خود هستند. به دنبال برنامه خروج نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا از افغانستان، واشینگتن دو هدف عمده را دنبال خواهد کرد:

نشست «آينده افغانستان در فرداي خروج امريكا از اين كشور» با سخنرانی دکتر «فرامرز تمنا» سیاستمدار و استاد دانشگاه افغانستان

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۸ خرداد ۱۴۰۰

نشست «آينده افغانستان در فرداي خروج امريكا از اين كشور» با سخنرانی دکتر «فرامرز تمنا» سیاستمدار و استاد دانشگاه افغانستان

پیامدهای خروج نظامی آمریکا؛ افزایش تنش در افغانستان

نویسنده: ویدا یاقوتی | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

حدود بیست سال از آغاز عملیات آزادی پایدار و همچنین آغاز جنگ بین ایالات متحده و متحدان آن و طالبان می­ گذرد. این بیست سال برای آمریکایی­ها، یکی از طولانی­ترین جنگ­ها در تاریخ کشورشان است. اما هنگامی که نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۱ بمباران افغانستان را آغاز کردند، بیش از بیست سال قبل از آن جنگ داخلی، مداخله خارجی و استبداد باعث شده بود که مردم آن کشور در بحران و رنجی فزاینده زندگی کنند. بحران کنونی افغانستان تا حدود زیادی محصول تاریخ آشفته و موقعیت جغرافیایی متلاطم آن است. این عوامل در کنار هم باعث ایجاد کشوری ضعیف شده است که بسیاری از نیروهای خارجی تا حد زیادی همیشه در امور آن دخالت کرده­اند و اکنون دهه­ ها است که از ایجاد ثبات و برقراری صلح و امنیت عاجز است. در این میان طالبان که برآمده از یک جریان افراطی و تا حد زیادی دست ­پرورده همسایه استراتژیک افغانستان یعنی پاکستان است که از شورش کنونی در این کشور همواره پشتیبانی می­ کنند.

گزارش ویژه (مبانی، زمینه ها و پیامدهای تحریم های اقتصادی)

نویسنده: حامد عظیمی حمید رضا اکبرپور ویدا یاقوتی سجاد شیرمحمدی (دبیر گروه) ابوالفضل آنایی مریم خالقی نژاد | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

اقتصاد سیاسی تحریم به مثابه ابزار کنترل کننده ساختاری در روابط بین الدول نزد قدرت های مرکزی نظام جهانی، پدیده ای است که در عصر انبساط اقتصاد جهانی سرمایه داری به منصه ظهور رسید. به دیگر سخن یکی دیگر از پیامدهای آشکار مدرنیته در مقیاس بین المللی پیدایش ساز و کار های تحریم کننده از سوی قدرت های بزرگ بوده است.

بیوگرافی