حسین آجورلو

حسین آجورلو

حسین آجورلو پژوهشگر ارشد مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی  دانشجوی دکتری رشته روابط بین الملل و دیپلماسی در دانشگاه اسلامی لبنان می باشد. حوزه مطالعاتی آقای آجورلو مطالعات اعراب و اسراییل و مسائل خاورمیانه است.

وی مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "ایجاد فضای حیاتی امنیتی با شهرک سازی"، (فصلنامه مطالعات فلسطین، 1390)؛ "سیاست جغرافیایی و توسعه طلبی: شهرک سازی در اراضی اشغالی"، با همکاری دکتر سید محمد کاظم سجادپور"، (فصلنامه روابط خارجی، 1389)؛ "ایران و مسئله اسراییل"، با همکاری روح الله حاج زرگرباشی، (نشر دانشگاه آزاد، 1388).


تعداد 17

تحولات جدید در صحنه سیاسی لبنان

نویسنده: حسین آجورلو | ۱۶ آذر ۱۳۹۲

به دلیل ساختار ضعیف دولت در لبنان، تغییر دولت تاثیر چندانی در صحنه سیاسی لبنان و معادلات منطقه‌ای در خاورمیانه ایجاد نمی‌کند. ولی به دلیل شرایط خاص منطقه ، تغییرات جزئی نیز منجر به تأثیراتی عمیق می‌شود که نباید از آن‌ها به سادگی گذشت.

بحران سوریه و مسئله آوارگان فلسطینی

نویسنده: حسین آجورلو | ۷ اسفند ۱۳۹۱

بحران انسانی در اردوگاه‌های فلسطینی یکی از تبعات مهم تداوم بحران سوریه است و به نظر می‌رسد معادلات منطقه‌ای در خاورمیانه و استفاده جریانات خاورمیانه از فلسطینیان در جهت اهداف خود موجب کشیده شدن جنگ به داخل اردوگاه‌ها شده است.

انقلاب های عربی و سیاست داخلی فلسطین

نویسنده: حسین آجورلو | ۱۹ مهر ۱۳۹۱

به نظر می رسد تحولات اخیرجهان عرب بر صحنه داخلی و خارجی فلسطین و تصمیم رهبران آن برای اخذ تصمیماتشان تاثیرگذار بوده است.

تشکیلات خودگردان فلسطین و بحران اقتصادی

نویسنده: حسین آجورلو | ۱۹ شهریور ۱۳۹۱

بحران اقتصادی زندگی مردم فلسطین را تحت تاثیرخود قرار داده است، به گونه ای که با ادامه این روند احتمال وقوع یک بحران انسانی در کرانه باختری رود اردن، همانند آنچه در غزه شاهد آن هستیم، وجود دارد که در این بین تاثیر عوامل سیاسی داخلی و خارجی نسبت به عوامل اقتصادی بیشتر بوده است.

بحران دولت های بی ثبات در خاورميانه

نویسنده: حسین آجورلو | ۲۱ مرداد ۱۳۹۱

می‌توان گفت که کشورهای متحول شده در خاورمیانه دوره گذاری را می‌گذرانند که اگر این دوره طولانی شود موجب بی ثباتی و اگر این دوره کوتاه باشد این تحولات نتیجه مثبتی برای منطقه خواهد داشت.

تحولات جهان عرب و نقش فعال منطقه ای عربستان

نویسنده: حسین آجورلو | ۲۵ تیر ۱۳۹۱

عربستان سعودی در پرتو تحولات جهان عرب در صحنه سیاست خارجی منطقه ای خود فعال‌تر از گذشته ظاهر شده و سعی در نقش آفرینی بیشتر درتحولات اخیر خاورمیانه دارد.

ضعف تشکیلاتی شورای انتقالی سوریه و ناکارآمدی طرح کوفی عنان

نویسنده: حسین آجورلو | ۱۸ تیر ۱۳۹۱

علاوه بر مانع سازی برخی قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای در طرح کوفی عنان یکی از علل اصلی ناکارآمدی این طرح را باید در عدم توانایی شورای انتقالی سوریه در اجرای تعهداتش در قبال پایبندی به آتش بس جستجو کرد.

حماس و انتخابات ریاست جمهوری مصر

نویسنده: حسین آجورلو | ۱۳ تیر ۱۳۹۱

به نظر می رسد با پیروزی محمد مرسی جنبش حماس در صحنه داخلی فلسطین وضعیتی بهتر از گذشته و در صحنه خارجی قدرت مانور بیشتری خواهد یافت.

تحولات جهان عرب و روند صلح فلسطین- اسرائیل

نویسنده: حسین آجورلو | ۲۴ فروردین ۱۳۹۱

تحولات جهان عرب باعث تحت تاثیر قرار گرفتن سیاست خارجی طرف‌های درگیر در روند صلح فلسطینی و اسرائیلی شامل تشکیلات خودگردان فلسطین، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا شده است.

سياست خارجي اسرائيل در تحولات جهان عرب

نویسنده: حسین آجورلو | ۹ اسفند ۱۳۹۰

نهایتا بايد گفت سياست خارجي اسرائيل داراي اهدافي همچون بدست آوردن مشروعيت، كاستن از فشار افكار عمومي منطقه، تضعيف جريان مقاومت و روي كار آمدن حكومت‌هاي طرفدار غرب در جهان عرب مي‌باشد.

بیوگرافی