رحمت حاجی مینه 

رحمت حاجی مینه 

رحمت حاجی مینه پژوهشگر ارشد مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر حاجی مینه مطالعات ترکیه شناسی و مسائل خاورمیانه است. 

 

 نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از: "بررسی تطبیقی تروریسم از دیدگاه نظریه های ارتدوکسی و اقتصادی"، ( فصلنامه رهیافت های سیاسی و بین المللی، 1389)؛ "روابط ایران و ترکیه از امنیتی شدن تا امنیت زدایی"، (در کتاب ترکیه شناسی)؛ "مقایسه نظام آموزشی ژاپن و قرقیزستان"، (ترجمه، فصلنامه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، 1386). 


تعداد 7

پیامدهای داخلی و خارجی جنبش اجتماعی اخیر در ترکیه

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۱۶ تیر ۱۳۹۲

به طور کلی می توان گفت از آنجا که جنبش اعتراضی در ترکیه به نماد مخالفت با سیاست های اردوغان و حزبش تبدیل شده است، پس اکثر سیاست های این حزب را در حوزه های داخلی و خارجی به چالش خواهد کشاند.

واگرایی منافع بازیگران و تداوم بحران سوریه

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۱۱ بهمن ۱۳۹۱

به طور کلی می توان علاوه بر مخالفت های روسیه در سطح جهانی، حمایت ایران از دولت اسد و انسجام ارتش سوریه، ادامه بحران سوریه را در منافع واگرای کشورهای غربی– عربی و ترکیه در قبال آینده سوریه پس از اسد جستجو کرد.

مسئله کردهای سوریه چالشی جدی برای ترکیه

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۱۴ شهریور ۱۳۹۱

ترکیه در تلاش است با هماهنگی سیاست های خود با کشورهای منطقه که دارای اقلیت کرد هستند، از بروز مشکلات بیشتر، در نزدیکی مرزهای خود جلوگیری به عمل آورد.

ترکیه و برنامه هسته ای ایران

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۲۱ اسفند ۱۳۹۰

ترکیه نمی خواهد ایران به عنوان همسایه ای باثبات، به بهانه فعالیت های هسته ای، تهدید و نهایتا وارد جنگ شود. وضعیتی که پیامدهای آن بر امنیت ملی ترکیه منفی و منافع اقصادی و امنیت انرژی این کشور را نیز تهدید خواهد کرد.

ارتش و انقلابهای عربی

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۲۱ دی ۱۳۹۰

دولت های اقتدار گرای عربی، عوامل داخلی و خارجی متعددی به واکنش ارتش نسبت به انقلاب شکل داده اند و نکته مهم اینکه برای فهم این واکنش باید با بافت و ساختار رژیم و نیروهای مسلح آن کشور به خوبی آشنا بود.

اردوغان و حکومت اقلیم کردستان عراق

نویسنده: رحمت حاجی مینه  | ۲۵ آبان ۱۳۹۰

در روند تقویت روابط بین ترکیه و منطقهکردستان عراق، مقامات کردعراقی در سال های اخیر در راستای حفظ امنیت و ثبات منطقهو مرزهای خود با ترکیه، ضمن مخالفت با هر نوع راه حل نظامی در مورد پ. ک. کبر راه حل صلح آمیز تاکید کرده اند.

بیوگرافی