رحمت حاجی مینه (مدیر گروه)

رحمت حاجی مینه (مدیر گروه)

رحمت حاجی مینه پژوهشگر ارشد مهمان و مدیر گروه نفت، گاز و انرژی های نو است. وی استادیار روابط بین الملل در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق می باشد.حوزه مطالعاتی دکتر حاجی مینه روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، ترکیه شناسی و مسائل انرژی است. نامبرده در کنفرانس های مختلف داخلی و خارجی شرکت داشته است و آثار متعددی به زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسانده است. برخی از آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از:

- تاملاتی غیر غربی بر نظریه های روابط بین الملل، فصلنامه پژوهش های روابط بین الملل زمستان 1395.

- رویکردی انتقادی بر کتاب امنیت منطقه ای در خاورمیانه، پژوهشنامه انتقادی(علمی پژوهشی)، مهر 1398.

 

hajrahmat@gmail.com

- الگوهای سیاست خارجی ترکیه و ایران در آمریکای لاتین، (مشترک با استاد ولی)، فصلنامه تحقیقات سیاسی و بین المللی، پاییز 99.

- The Role of Iran’s «Soft Power» in Confronting Iranophobia, (co-authored with Mir Mohammad Sadeqi), MGIMO Review of International Relations (2019) .

- Technological Revolution in the US Energy Sector, Understanding the Implications for the US Dependency on Fossil Energy Import, (Co-authored with Daheshiar, Shafiee and Ghafari), OPEC Energy Review, Early Review, 2020.

 


تعداد 7

پیامدهای داخلی و خارجی جنبش اجتماعی اخیر در ترکیه

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۱۶ تیر ۱۳۹۲

به طور کلی می توان گفت از آنجا که جنبش اعتراضی در ترکیه به نماد مخالفت با سیاست های اردوغان و حزبش تبدیل شده است، پس اکثر سیاست های این حزب را در حوزه های داخلی و خارجی به چالش خواهد کشاند.

واگرایی منافع بازیگران و تداوم بحران سوریه

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۱۱ بهمن ۱۳۹۱

به طور کلی می توان علاوه بر مخالفت های روسیه در سطح جهانی، حمایت ایران از دولت اسد و انسجام ارتش سوریه، ادامه بحران سوریه را در منافع واگرای کشورهای غربی– عربی و ترکیه در قبال آینده سوریه پس از اسد جستجو کرد.

مسئله کردهای سوریه چالشی جدی برای ترکیه

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۱۴ شهریور ۱۳۹۱

ترکیه در تلاش است با هماهنگی سیاست های خود با کشورهای منطقه که دارای اقلیت کرد هستند، از بروز مشکلات بیشتر، در نزدیکی مرزهای خود جلوگیری به عمل آورد.

ترکیه و برنامه هسته ای ایران

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۲۱ اسفند ۱۳۹۰

ترکیه نمی خواهد ایران به عنوان همسایه ای باثبات، به بهانه فعالیت های هسته ای، تهدید و نهایتا وارد جنگ شود. وضعیتی که پیامدهای آن بر امنیت ملی ترکیه منفی و منافع اقصادی و امنیت انرژی این کشور را نیز تهدید خواهد کرد.

ارتش و انقلابهای عربی

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۲۱ دی ۱۳۹۰

دولت های اقتدار گرای عربی، عوامل داخلی و خارجی متعددی به واکنش ارتش نسبت به انقلاب شکل داده اند و نکته مهم اینکه برای فهم این واکنش باید با بافت و ساختار رژیم و نیروهای مسلح آن کشور به خوبی آشنا بود.

اردوغان و حکومت اقلیم کردستان عراق

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه) | ۲۵ آبان ۱۳۹۰

در روند تقویت روابط بین ترکیه و منطقهکردستان عراق، مقامات کردعراقی در سال های اخیر در راستای حفظ امنیت و ثبات منطقهو مرزهای خود با ترکیه، ضمن مخالفت با هر نوع راه حل نظامی در مورد پ. ک. کبر راه حل صلح آمیز تاکید کرده اند.

بیوگرافی