علی  رستمی

علی رستمی

علی رستمی پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. حوزه مطالعاتی وی مسائل خاورمیانه و مطالعات روابط بین الملل می باشد.

 نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "حركت هاي سياسي يمن در بن بست"، (مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، مهر 1390)؛ "تهاجم به افغانستان حاصل 11 سپتامبر"، (مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، شهریور 1390)؛ "بحران، رقابت و جنگ سه مشكل افغانستان"، (مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، مرداد 1390).


تعداد 22

ارتباطات در بحران

نویسنده: علی رستمی | ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

امروزه در فرآیند حرکتی جامعه، همواره مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل اثرگذاری بر یکدیگر به شکلی هماهنگ حرکت ميکنند. اما پيچيدگیهای موجود در هر يك از اين مقولات نشان می‌دهد که به رغم همسو بودن آنها، در هر بخش مسائل و مشکلات داخلی و خارجي همواره يكجانبه و بطور فردي مثبت يا منفي نیستند و بنابراین امروزه حتی در سطح داخلی نيز مسايل اين مقولات و متغیر­های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، در ورای خواست‌ها وكنترل‌هاي داخلی منعکس می‌شود زیرا امروزه مقدم بر بحران و مدیریت‌‌های آن در داخل، دیدگاه­‌های تازه­‌ای در سطح جهانی شکل‌گرفته است که از آن تحت عنوان « ارتباطات دربحران» نام برده مي‌شود  و مفهوم ناشي از ان اين مطلب است كه بحران‌ها نمي توانند در سطح داخلي باقي بمانند ومشكل  را نمي توان در اين سطح مديريت و حل كرد .گسترش شبكه هاي ارتباطي اجتماعي و تنوع آنها در يك بحران اجتماعي خود زاينده ارتباطات در بحران است كه همواره مسايل را به سطحي جهاني مي‌کشاند.

انتخابات آينده و چالش های كرزای

نویسنده: علی رستمی | ۱ آبان ۱۳۹۲

زمان ثبت نام داوطلبان رياست جمهوري افغانستان پايان يافت و در مجموع 27 نفر از افراد بانفوذ كشور نامزدي خود را براي به دست آوردن پست رياست جمهوري اعلام كردند.

جنگ وصلح در افغانستان، مشكلی داخلی و بين المللی

نویسنده: علی رستمی | ۱۶ شهریور ۱۳۹۲

سال آينده ميلادي نيروهاي بين المللي از افغانستان خارج خواهند شد در حالي كه نه طالبان مغلوب 10 سال جنگ شده است و نه نيروهاي دولتي افغانستان توان آن را يافته اند كه پس از خروج اين نيروها، مسووليت كامل را عهده دار شوند.

مذاکره مشکل ساز در مسئله افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۵ تیر ۱۳۹۲

اگر چه امریکا به دلیل اعتراضات و تحریم افغانستان تاکنون از شروع مذاکره با طالبان خوداری کرده، اما سیاست های آمریکا نشان دهنده نوعی بازی دوگانه و ایجاد شکاف در داخل طالبان است که دولت کنونی افغانستان نظر مساعد چندانی نسبت به آن ندارد.

روندی تازه در روابط غرب و افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

موقعیت دشوار داخلی دولت افغانستان به خاطر اتهاماتی که در مورد فساد در ساختار دولتی به دولتمردان افغانستان زده می شود و رویاروی هم قرار گرفتن رقبای سیاسی و مخالفان داخلی در تقابل دولت و فشاراتی که از هم اکنون در مورد نحوه برگزاری انتخابات آینده این کشور از سوی آن ها وارد می شود، و همچنین موقعیت غرب، از جمله مسائل دیگر است که غرب و به ویژه آمریکا را به سمتی می راند که خواستار بیرون کشیدن نیروهای از افغانستان است.

چشم انداز صلح در افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۱۳ دی ۱۳۹۱

چنين به نظر مي آيد كه نشانه هايي از نوعي تغيير سياسي گام به گام در كادر رهبري پاكستان نسبت به مساله طالبان و افغانستان ايجادشده است.

تغيير معادلات قدرت در افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۱۱ آذر ۱۳۹۱

پس از ديدار اعضاي شوراي صلح افغانستان از پاكستان ظاهرا مقامات دو كشور بر اين توافق دست يافته اند كه طالبان و ساير گروه هاي مسلح فعال در افغانستان درصورت قطع رابطه با القاعده بتوانند در فرآيند مذاكرات صلح شركت كنند.

طالبان و ثبات افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۲۰ آبان ۱۳۹۱

از هنگام اعلام زمان خروج نيروهاي خارجي ازافغانستان در سال 2014 كشورهاي مختلف تلاش دارند با در پيش گرفتن سياست هاي مناسب و اميدوارانه زمينه روشن تري از روابط خود با افغانستان و حفظ ثبات اين كشور ترسيم كنند.

نشست هاي متعدد بين المللي با كمترين تاثير بر افغانستان

نویسنده: علی رستمی | ۱۸ آبان ۱۳۹۰

هدف از اين نشست كه در آن تركيه، پاكستان و افغانستان محوريت اصلي در مذاكرات را داشتند بحث درباره موضوعات مختلف از جمله مساله صلح در افغانستان، روند واگذاري مسئوليت هاي امنيت از ناتو به نيروهاي افغان و طرحي براي ايجاد نوعي همكاري تازه ميان افغانستان و پاكستان بود.

واكاوي علل انقلاب هاي عربي - اهداف استراتژيك خواست هاي تازه

نویسنده: علی رستمی | ۷ آبان ۱۳۹۰

آنچه رهبران مصر، تونس و ليبي به رغم سال هاي طولاني به آن بي توجه ماندند و زمينه را براي بروز شرايط جديد هموار كردند این بود که: فقط در پرتو توجه به اهداف استراتژيك مي توان باعث نزديكي حكومتگران و مردم از يك سو و پيشرفت و توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي از سوي ديگر شد.

بیوگرافی