سید جواد  صالحی (ناظر علمی)

سید جواد صالحی (ناظر علمی)

سید جواد صالحی پژوهشگر ارشد وناظر علمی گروه خليج فارس و کشورهای همجوار در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر صالحی خاورمیانه و سیاست و حکومت آن و خاورمیانه و نظام بین الملل است. 

نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. از جمله آثار و کتاب های ایشان می توان به موارد زیر اشاره کرد: فهم تئوریک خلیج فارس، سیاست خارجی ایران در عصر پسا شوروی، دموکراتیزاسیون و کردها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی بین الملل در کشورهای خلیج فارس (مجموعه مقالات) به صورت تالیف، ترجمه یا گردآوری چاپ شده است. همچنین مقالاتی در خصوص احزاب سیاسی، هویت و شکاف های قومی، نظامیان و سیاست، اسلام سیاسی، داعش و داعشیسم و ... در مجلات علمی -پژوهشی منتشر شده است.

salehi_j@yahoo.com

 


تعداد 20

به بهانه آئین گشایش دوره جدید پژوهشگران جوان میهمان

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۲۹ آبان ۱۴۰۰

امروز (چهارشنبه 26 آبان ماه 1400) بعد از یک دوره طولانی محدودیت و مضایق کرونائی، سالن همایش مرکز مطالعات خاورمیانه در فضائی صمیمی و شورانگیز میهمان نسلی جدید از علاقمندان و میهمان های ارزشمند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل بود، که مشتاقانه فعالیتهای داوطلبانه بفمهوم حقیقی خود را در قالب گروههای مطالعاتی شروع نمودند. تجربه ای گرانبها که به همت مرکز مطالعات شروع و مسیر تکاملی خویش را طی می نماید. تجربه ای نو که در کنار پیوند و استحکام بخشی بین نسلی با هدف تعمیق بخشیدن به مطالعات منطقه ای خاورمیانه مسیر خود را طی می نماید.

معمای امنیت شکننده در خاورمیانه: ضرورت توجه به روش های کیفی

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۶ اسفند ۱۳۹۹

خاورمیانه و شمال آفریقا به عنوان منطقه ای استراتژیک و شکننده از مراکش در غرب تا ایران و افغانستان در شرق و ترکیه در شمال تا شبه جزیره در جنوب بخاطر اختلافات فرهنگی و علائق و سلائق تجاری و بازرگانی متفاوت از شکنندگی عمیق داخلی در رنج هستند و همین امر مانع از شکل گیری چارچوبهای همکاری جویانه امنیتی در این منطقه می شود. برخلاف ساختارهای اسمی و شکلی موجود، روندهای تکاملی با ماهیت مکانیسمی حل منازعه در آن به چشم نمی خورد و تلاش هایی که برای تقویت ساختارهای امنیت منطقه ای از دهه 1950 میلادی و اوایل جنگ سرد شروع شده عمدتا با کامیابی همراه نبوده است. دلایل مختلفی از جمله میراث مداخلات خارجی، منازعات مربوط به جاه طلبی های ایدئولوژیک و هژمونیک، رقابت های پنهان بین نخبگان و قومیتی عمده ترین دلایل این ناکامی عنوان می شوند

فرآیند اصلاحات در عربستان: انتخاب یا اجبار

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۲۴ مهر ۱۳۹۶

اجرای برنامه های اصلاحی محمدبن سلمان در عربستان بمثابه شمشیر دو دمی است که بی توجهی به آن و مقاومت در مقابل آن منجر به فروپاشی و یا حداقل انزوا و فقدان مشروعیت می انجامد و عملا نظامی متصلب  بدون هیچ پایگاه اجتماعی برجای می گذارد.

ميراث داعش برای سياست خارجي اردوغان

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۱۹ شهریور ۱۳۹۳

داعش امروز هم بعنوان يک گروه شبه نظامي وهم بعضا بعنوان يک ايدئولو‍‍ژي در گستره سياسي خاورميانه خود نمايي مي کند. واقعيت اين است که قاطعيتي در وراي ان وجود ندارد.

دولت بناپارتی

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

یک سوال بزرگ مطرح است که آیا اساسا دموکراسی در جامعه مصر شکل گرفته بود که اکنون نقیضه‌های آن پدیدار شده و عده‌ای تلاش دارند علیه دموکراسی شکل گرفته و نهادینه شده در جامعه مصر فعالیت کنند یا خیر؟

اخوان المسلین مصر از منحنی نقد فلسفی تا عملگرایی سیاسی

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۱۰ دی ۱۳۹۱

پیروزی اخوان در عرصه سیاسی بعنوان یک نیروی معتدل این انتظار را بوجود اورد که با حمایت منطقه ای و جهانی و تحت سیاست های ائتلافی و همکاری جویانه درداخل نوید افق جدیدی برای مشتاقان بعد از مبارک بگشاید.

ترکیه و سوریه:زمینه ها و عوامل تغیر مواضع

نویسنده: سید جواد صالحی (ناظر علمی) | ۱۳ آذر ۱۳۹۰

دیپلماسی ترکیه در خصوص سوریه درابتدا معطوف به نوعی خیرخواهی ،مشاوره و در نهایت انذار می شد اما نهایتا دو کشور را در مقابل هم قرار داد و نخبگان سیاسی دو کشور به سرزنش یکدیگر و طرح اتهامات نسبت به دیگری پرداختند .

بیوگرافی