سید جواد  صالحی

سید جواد صالحی

سید جواد صالحی پژوهشگر ارشد و مدير گروه خليج فارس در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر صالحی خاورمیانه و سیاست و حکومت آن و خاورمیانه و نظام بین الملل است. 

نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "نگرش تئوریک به مسائل خلیج فارس"، با همکاری حاکم قاسمی، (نشر مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاور میانه)؛ "گفتمان جمهوریت در اندیشه سیاسی امام"، (فصلنامه علوم انسانی دانشگاه الزهرا)؛ "ژاپن و خاور میانه"، ( فصلنامه مطالعات خاورمیانه).


تعداد 18

فرآیند اصلاحات در عربستان: انتخاب یا اجبار

نویسنده: سید جواد صالحی | ۲۴ مهر ۱۳۹۶

اجرای برنامه های اصلاحی محمدبن سلمان در عربستان بمثابه شمشیر دو دمی است که بی توجهی به آن و مقاومت در مقابل آن منجر به فروپاشی و یا حداقل انزوا و فقدان مشروعیت می انجامد و عملا نظامی متصلب  بدون هیچ پایگاه اجتماعی برجای می گذارد.

ميراث داعش برای سياست خارجي اردوغان

نویسنده: سید جواد صالحی | ۱۹ شهریور ۱۳۹۳

داعش امروز هم بعنوان يک گروه شبه نظامي وهم بعضا بعنوان يک ايدئولو‍‍ژي در گستره سياسي خاورميانه خود نمايي مي کند. واقعيت اين است که قاطعيتي در وراي ان وجود ندارد.

دولت بناپارتی

نویسنده: سید جواد صالحی | ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

یک سوال بزرگ مطرح است که آیا اساسا دموکراسی در جامعه مصر شکل گرفته بود که اکنون نقیضه‌های آن پدیدار شده و عده‌ای تلاش دارند علیه دموکراسی شکل گرفته و نهادینه شده در جامعه مصر فعالیت کنند یا خیر؟

اخوان المسلین مصر از منحنی نقد فلسفی تا عملگرایی سیاسی

نویسنده: سید جواد صالحی | ۱۰ دی ۱۳۹۱

پیروزی اخوان در عرصه سیاسی بعنوان یک نیروی معتدل این انتظار را بوجود اورد که با حمایت منطقه ای و جهانی و تحت سیاست های ائتلافی و همکاری جویانه درداخل نوید افق جدیدی برای مشتاقان بعد از مبارک بگشاید.

ترکیه و سوریه:زمینه ها و عوامل تغیر مواضع

نویسنده: سید جواد صالحی | ۱۳ آذر ۱۳۹۰

دیپلماسی ترکیه در خصوص سوریه درابتدا معطوف به نوعی خیرخواهی ،مشاوره و در نهایت انذار می شد اما نهایتا دو کشور را در مقابل هم قرار داد و نخبگان سیاسی دو کشور به سرزنش یکدیگر و طرح اتهامات نسبت به دیگری پرداختند .

نظریه مارپیچ سکوت و نوستالژی قذافیسم در لیبی

نویسنده: سید جواد صالحی | ۱۴ شهریور ۱۳۹۰

براساس نظریه مار پیچ سکوت نخبگان و حتی افراد عادی جامعه وقتی دریابند عقاید و افکار آنها در سطح جامعه در اقلیت قرار دارد جرئت اظهار نظر خود را از دست می دهند و حاضر نیستند نظری مخالف آنچه رسانه ها در افکار عمومی ایجاد کرده اند ارائه دهند

ریشه های بحران اعتراضات اخیر اسرائیل

نویسنده: سید جواد صالحی | ۲۶ مرداد ۱۳۹۰

از آنجا که ساخت دولت اسراییل متکثر است و دولت از طریق ائتلاف روی کار آمده، با بالاگرفتن اعتراضات امکان سقوط دولت نیز وجود دارد.

بیوگرافی