آفریقا

تعداد 81

رقابت سعودی با ایران در منطقه ساحل

نویسنده: جواد حیران نيا سمیه خمارباقی  |   ۲۵ دی ۱۳۹۶

رقابت بر سر نفوذ در منطقه ساحل (جنوب منطقه صحرا در آفریقا) و غرب آفریقا طی سال های گذشته بین كشورها در سطوح منطقه ای و بین المللی افزایش یافته است. در این میان رقابت عربستان سعودی با ایران از همه بیشتر بوده است.

درس‌های تونس از بهار عربی

نویسنده: فاطمه عالیشاه آرات بنی  |   ۱۵ دی ۱۳۹۵

انقلاب تونس منادی تغییر در سطح فروملی، ملی و فراملی بود. خواسته هایی که نشان دهنده نارضایتی و شکاف میان سیستم حاکم و مردم بود؛ اما توانست چالش های بیشماری را به نمایش بگذارد. در شرایط کنونی نگرانی های اقتصادی، فساد، افراط گرایی مذهبی، تداوم بی ثباتی سیاسی و امنیت بزرگترین چالش پیش روی تونس است.

ریشه های کامیابی نسبی النهضه و ناکامی اخوان المسلمین

نویسنده: هوشنگ عزیزی  |   ۱۴ اسفند ۱۳۹۲

باید یادآوری کرد که هم النهضه و هم اخوان در پی ایجاد یک تثبیت شریعت اسلامی در حکومت می باشند اما رفتار و زبان سیاسی دو طرف با هم متفاوت است. همین عوامل باعث ماندگاری اولی در قدرت و خروج سریع اخوان از چرخه قدرت گردیده است.

دولت بناپارتی

نویسنده: سید جواد صالحی  |   ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

یک سوال بزرگ مطرح است که آیا اساسا دموکراسی در جامعه مصر شکل گرفته بود که اکنون نقیضه‌های آن پدیدار شده و عده‌ای تلاش دارند علیه دموکراسی شکل گرفته و نهادینه شده در جامعه مصر فعالیت کنند یا خیر؟

سقوط مرسی: کودتا یا ادامه انقلاب دموکراسی خواه؟

نویسنده: محمد‌تقی ابراهیمی خوجین  |   ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

به طور کلی عامل اصلی در برکناری محمد مرسی عدم توانایی دولت وی در پاسخگویی به نیازهای عامه مردم برای دموکراسی، مهار فساد دولتی و چاره اندیشی اقتصادی برای کنترل بحران اقتصادی حاکم بر مصر از یک سو و عدم توجه به خواست گروه ها و جناح های مختلف حامعه از سوی دیگر بوده است.

نگاهی به جایگاه ارتش در اقتصاد مصر

نویسنده: روزبه کردونی  |   ۱۳ مرداد ۱۳۹۲

برآورد می شود ارتش مصر که بزرگ‌ترین ارتش در قاره آفریقا و در جهان عرب می باشد بیش از 40 درصد اقتصاد این کشور را در اختیار داشته باشد.

نگرانی آمريکا از بی ثباتی در مصر

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۲۵ تیر ۱۳۹۲

در حالی که آمریکا در ابتدای سرنگونی حکومت مُرسی از بروز این حادثه احساس شادمانی می ‏کرد، تداوم اعتراضات هواداران مُرسی، ایالات متحده را به شدت از آینده ثبات سیاسی در مصر نگران کرده است.

دلایل شکست مرسی در مصر

نویسنده: اعظم ملایی  |   ۱۷ تیر ۱۳۹۲

نگاهی به عملکرد یک ساله محمد مرسی رئیس جمهور مصر نشان از آن دارد که وی راهبردهای استراتژیک و برنامه های عملی چندانی برای قانع نمودن طیف های مختلف جامعه مصر نداشت.

مصر و تداوم کودتا

نویسنده: مهدی فرازی  |   ۱۵ تیر ۱۳۹۲

ناتوانی دولت مصر در اداره کشور و پاسخگویی به خواست‌های مردمی و به تبع آن سیاست‌ خارجی محمد مرسی در منطقه و جهان و عدم همراهی سیاست‌های مرسی با آمریکا از سوی دیگر از کلیدی‌ترین دلایل کودتای جدید در مصر هستند.

بررسی اثرات انقلاب التحریر بر بخش انرژی مصر

نویسنده: روزبه کردونی  |   ۲۱ فروردین ۱۳۹۲

در مجموع می توان عنوان کرد که متأثرشدن سرمایه گذاری خارجی در حوزه صنعت نفت و گاز، اصلاح سیستم پرداخت یارانه های انرژی و اخلال در ارسال گاز به اسرائیل، سه تأثیر مهم انقلاب مصر و سرنگونی رژیم مبارک بر بخش انرژی در مصر بوده است.